(¯`·.____(¯`İL İL TÜRKİYE `¯)_____.·´¯)
> İZMİR

Sardes, Kula, Tire, Birgi,Ödemiş, Gölcük, Şirince

(1/1)

leyla:
 Sardes, Kula, Tire, Birgi,Ödemiş, Gölcük, Şirince
SARDES, KULA, TİRE, BİRGİ, ÖDEMİŞ-GÖLCÜK, ŞİRİNCE
İzmir merkezinde kalanlar ya da Bergama, Foça, Selçuk çevresinde konaklayanlar, bir günlerini İzmir içlerinde geziye ayırabilir. Sardes ilk durak. Ardından Kula, sonra geri dönüp Ödemiş-Birgi, Tire ve Şirince. Tire’den Selçuk sadece 30 km. Dileyenler bu yolu tersinden de dolaşabilir. Bu hat üzerinde konaklamak isteyenler, Kula, Birgi, Ödemiş-Gölcük ve Tire’de iyi oteller bulacaktır.
Sardes: İzmir çevresindeki en önemli antik yerleşimlerden biri. İzmir – Uşak yolu üzerinde ve İzmir’den 88, Salihli’ye 7 km uzaklıkta. Lidya krallığının merkezi. Yoldan görülebilen büyük yapı Gymnasion. Hemen yanı başında ayağa kaldırılmış yapı 3. yüzyıl sinagogu. Yolun karşı tarafındaki .Büyük yapı rahip evi. Bronzlu evin ilerisinde agora kalıntıları, akropolün güney eteğinde sur kalıntıları, Salihli karayoluna paralel avlulu Roma yapısı, Bizans kilisesi, roma hamamı, Akropole doğru Roma Stadionu, 20.000 kişilik tiyatro, Sard çayı boyunca Artemis tapınağı
Kula: Sardes’ten Uşak yönünde 35 km ötesi Kula. Arnavut kaldırımlı sokaklar, taş döşeli avlular, bakımlı bahçeler, cumbalı 2-3 katlı taş evleriyle tipik bir Anadolu kasabası.Ötekilerden tek farkı eskiyle barışık, korunmuş olması. İlçenin eski bölümü SİT alanı. Kula çarşısı da geçmişin renklerini taşır. Kula halı ve kilimleri, demirci ve bakırcılar, derici ve basmacılar...Bir renk cümbüşü, alışveriş cenneti.Acıkanlara Kula’nın güveci, kavurması, kağıt kebabı.
Gölcük: Salihli’den Ödemiş’e doğru. Önce Bozdağ-Gölcük. Gölcük, 1050 metre yükseklikte en derin yeri 6.5 metre olan bir tatlı su gölü. Çevresi yemyeşil. A tepesinden göl manzarası harika. Göl çevresinde piknik alanları, lokantalar, iyi bir otel. Güveç, sarımsak sosuyla lezzetlendirilmiş yayın balığı tava önerilir.
Ödemiş: Salihli’den, ya da doğrudan İzmir’den. İzmir-Ödemiş arası 116 km. Kagir evleriyle eski doku Emmioğlu mahallesinde kısmen korunmuş. Arastasına uğrayın. Ödemiş’e 30 km uzaklıktaki Bozdağ çevrenin yayla ve kayak merkezi.
Birgi: Ödemiş’e 6 km uzaklıkta. Bozdağ eteklerinde tarihi belde. Dar ve kıvrımlı sokaklar, cumbalı evler. Cumbalı evlerin en güzeli Çakırağa Konağı. Konak gezilebiliyor. Birgi Ulu Cami görülmeye değer. Yemek için dere kenarında Kuleli Restoran öneriliyor. Beldede iyi bir otel de var.
Tire: Ödemiş’ten Tire’ye. Torbalı üzerinden de gelinebilir. 41 camili kent. Eski kentte, tarihi doku korunmuş. Dar sokakların iki yanına dizilmiş yüksek duvarlı iki katlı cumbalı evler. Çarşısı renkli. El işleri, dokumalar, bol sebze ve meyve. Tire parkı, Parkın yanında Müze. Necip Paşa kütüphanesi, tarihi çeşmeler, mescitler.
Tire köftesi. Tire’den 4 km uzaklıkta Kaplan köyünde yeşillikler ve dereler üzerinde restoranlar. Zengin ot çeşitlerinden mezeler, yemekler. Otlu katmer, keşkek, kabak çiçeği dolması... Tire merkezinde nitelikli bir otel.
Şirince: Selçuk’a 8 km uzaklıkta adı gibi güzel bir köy, Şirince. Mübadeleden önce Rum köyü. Dağdaki Efes. Köye girişte Artemis Şarap Evi tesisleri. Köy meydanında lokantalar, şarap evleri. İki yamaca yayılmış köyün sokaklarında bir tur. Bir bölümü restore edilmiş iki katlı evler. Eski mimari tarz bozulmamış. Biri özel mülk iki kilise. Sokaklarda ve meydanda, tezgahlarında el işi, dokuma, hediyelikler, ev işi sabun, zeytinyağı, şarap satan köylüler

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © SmfMod.Com | Smf Destek